انتقال یخ های قطب جنوب به دبی برای تامین آب شیرین

دبی شهری است که با توجه به نرخ رشد روز افزونی که دارد تا آینده ای نه چندان دور ، تامین آب آشامیدنی برایش کمی مشکل خواهد بود . لذا وارد مذاکراتی جهت انتقال توده ای از یخ چال های قطب جنوب به امارات شده است.

در واقع برای حل مشکل کم آبی در امارات متحده عربی روشهایی مانند تبدیل آب شور به شیرین و یا تولید آب از رطوبت هوا نیز جز مذاکراتی بوده است تا آب شیرین را برای این کشور تامین کنند اما همه اینها بسیار پر هزینه است .

انتقال یخچال های قطب جنوب به دبی

با توجه به افزایش جمعیت روز افزونی که در این کشور دیده می شود تا سال ۲۰۳۰جمعیت امارات متحده عربی تا ۳٫۴ میلیون نفر افزایش خواهد یافت که این با توجه به جمعیت کمی که بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۶ به دست آمده است و برابر با ۲٫۵ میلیون نفر بوده است بسیار بالا است . لذا پیش بینی شده است که در سالهای نه چندان دور ، دبی با کمبود شدید آب آشامیدنی رو به رو خواهد شد . چه بسا که خارج از شهروندان این کشور با توجه به این که مسافران زیادی به این کشور و دبی برای تور دبی و گردشگری سفر می کنند لذا تامین آب مورد نیاز گردشگران نیز بر آمار شهروندان افزوده خواهد شد که همه این ها باعث شده است تا افکار دولت مردان این کشور را به سمت تامین آب آشامیدنی از یخ های قطب جنوب بکشاند .

در این راستا یک شرکت خصوصی به نام NABL قصد دارد که برای اولین بار یک کار عظیم و متفاوت انجام دهد آن هم جدا کردن توده ای عظیم از یخچال های قطب جنوب به جرم ۱۰۰ میلیون تن و انتقال آن به کشور امارات متحده عربی .

انتقال یخچال های قطب جنوب به دبی2

گفته شده است که در صورت عملی شدن این پروژه به طوری که  بتوان این توده را به مقصد هدایت کرد و در طول مسیر آب نشود میتواند ذخیره بسیار با ارزشی برای تامین آب شیرین امارات متحده عربی باشد .

انتظار می رود که انتقال این یخچال عظیم جسه از قطب جنوب شروع شود و یک توقف در شهر پرت استرالیا یا کیپ ناون در آفریقای جنوبی داشته و سپس به سمت امارات متحده عربی روانه شود  .

انتقال یخچال های قطب جنوب به دبی1موسس شرکت NABL  اعلام کرده است که اگر این پروژه عملی شود یکی از دغدغه های بزرک دولتها رفع خواهد شد چرا که بعد از اتمام این پروژه برای دبی ، برای کشور های دیگر این پروژه را عملی خواهیم کرد . و قدمی بزرگ در جهت کمک به بشریت خواهیم برداشت . گفته شده است که در حال حاضر حدود ۴ میلیارد نفر در سراسر جهان با مشکل آب آشامیدنی روبرو هستند .

قرار بر این است که پروژه انتقال یخچال های قطبی ، از اواسط پاییز در ماه نووامر شروع کنند . در این زمان هوا رو به سردی است و امکان آب شدن یخ ها در زمان انتقال کاهش خواهد یافت . برای انتخاب بهترین یخچال از تصاویر ماهواره ای استفاده خواهد شد تا بهترین یخچال را انتخاب کنند . در پروژه انتقال یخچال از قطب جنوب ، در نظر دارند که قطعه یخچال بین ۶۰۰ متر تا ۲٫۱ کیلومتر طول داشته باشد .

هزینه این پروژه بزرگ ، چیزی حدود ۶۰ میلیون دلار تخمین زده شده است که سرمایه گذاران خصوصی امارات متحده عربی این مبلغ را فراهم کرده اند .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *